Jesteś tutaj: Niechorze

Vademecum wiedzy o Niechorzu

( za https://pl.wikipedia.org/wiki/Niechorze)
Niechorze (do 1945 niem. Horst, Ostseebad Horst; od 1945 początkowo Horzewo) – wieś sołecka w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Rewal. Leży na Pobrzeżu Szczecińskim, Wybrzeżu Trzebiatowskim. Razem z Pogorzelicą,Pobierowem, Pustkowem<, Trzęsaczem, Rewalem i Śliwinem należy do malowniczego regionu Wybrzeża Rewalskiego. Miejscowość ta jest otoczona z dwóch stron przez wodę, bowiem ulokowana jest dokładnie między brzegami Morza Bałtyckiego z północy, a naturalnym jeziorem Liwia Łuża od południa. Według stanu na koniec roku 2013, Niechorze zamieszkuje 979 stałych mieszkańców, a obszar miejscowości zajmuje powierzchnię 4088,616m2.
Historia miejscowości Niechorze
W aspekcie historycznym, pierwsze informacje o wiosce, o nazwie Nansin pochodzą z XIV wieku. Z kronik trzęsackiego pastora można się jednak domyślać, że wieś mogła istnieć już około 1180 roku. Początkowo, Niechorze składało się z dwóch części: chłopskiego GroB-Horst (Duże Niechorze) i rybackiego Klein-Horst (Małe Niechorze). Klein-Horst szybko zaczęło być jednak postrzegane jako atrakcyjne miejsce na wypoczynek i w 1868 roku zyskało miano kąpieliska. Obie wsie połączono w jedną 1 kwietnia 1913 roku. W 1923 roku do Niechorza przyjechało już 3000 letników. Warto też wspomnieć, iż 1 lipca 1896 roku otwarto pierwszą linię Gryfickiej kolei Wąskotorowej, łączącą Niechorze z Gryficami. W 1947 roku dokonano natomiast ostatecznej zmiany nazwy miejscowości z Horzewo na Niechorze.

Dziś, Niechorze jest typowym kurortem wypoczynkowym. Jest tu spory wybór ośrodków oferujących noclegi, a także bogata baza kulinarna w postaci restauracji, kawiarni, smażalni, lodziarni, barów, pizzerii, a także typowych budek z jedzeniem, oferująca szeroki wybór dań, na każdą kieszeń.

W Niechorzu nie sposób się nudzić. W mieście oraz okolicy pełno jest atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Nadmorskie wybrzeże wzdłuż Niechorza to przede wszystkim piaszczysta plaża, ze 100 metrowym, strzeżonym kąpieliskiem, ale także wysoki klif, na którym dumnie stoi zabytkowa latarnia morska.

Zabytki

Niechorze – Budynek przy ulicy Ludnej
Na obszarze wsi przylegającym do jeziora, w starszej części wsi, można spotkać dawne zagrody i kamieniczki rybackie z XVIII i XIX wieku z ozdobnymi bramami wjazdowymi.
Największym zabytkiem miejscowości jest zespół latarni morskiej wybudowany w latach 1863-1866, uszkodzony w 1945 roku, odbudowany w 1948 roku. Do zespołu prócz latarni, zaliczane są także domy latarników, dwa budynki gospodarcze, a także ogród z murowanym ogrodzeniem i furtkami.
Na latarni morskiej znajduje kamera on line. Pokazuje widok na morze i plażę. Możesz sprawdzić aktualną pogodę, zatłoczenie plaży czy podziwiać zachód słońca nad morzem ze swojego komputera czy telefonu.
W Niechorzu znajduje się dworzec Gryfickiej Kolei Wąskotorowej z przełomu XIX/XX wieku.
Przy ulicy Środkowej 7 mieści się zabytkowa zagroda z przełomu XVIII/XIX wieku.

W Niechorzu znajdują się trzy pomniki: foki Depki, Niechorskich Osadników (przekształcony na mocy ustawy dezubekizacyjnej z 2016 roku z pomnika wyzwolicieli Niechorza) oraz obelisk poświęcony "Tym, co nie wrócili z Morza".

Przyroda
Obrzeża miejscowości znalazły się w specjalnym obszarze ochrony siedlisk –  oraz obszarach specjalnej ochrony ptaków – Zatoce Pomorskiej (PLB990003) oraz Wybrzeżu Trzebiatowskim (PLB320010) programu Natura 2000. Ponadto Niechorze leży na terenie obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Europejskiej – Ostoi na Zatoce Pomorskiej (PLH990002).
Na plażach w Niechorzu można obserwować liczne ptaki wodne, takie jak: śmieszka, mewa srebrzysta, mewa białogłowa, mewa siodłata, kaczka krzyżówka, mewa siwa, czy biegus zmienny. W wodach Bałtyku na terenie miejscowości coraz częściej żerują foki szare, sporadycznie także foki pospolite. Na terenie rezerwatu przyrody Jezioro Liwia Łuża występują łabędzie nieme, czaple siwe, kormorany, a także kilka gatunków perkozów.

Jezioro Liwia Łuża 
Jezioro Liwia Łuża jest naturalnym akwenem przybrzeżnym Bałtyku, położonym w gminie Rewal, które powstało poprzez odcięcie mierzeją zatoki morskiej. Jezioro jest oddzielone od Morza Bałtyckiego mierzeją o szerokości od 400 do 1200 metrów. Bezpośrednio nad jeziorem położone są miejscowości Niechorze i Pogorzelica, posiadające dostęp do morza oraz wieś Skalno od południa. Jezioro należy jednak w całości do obrębu geodezyjnego "Niechorze".
Zbiornik jest stosunkowo płytki, ponieważ jego średnia głębokość plasuje się na poziomie zaledwie 0,9 m. Cały obszar jeziora i jego brzegi podlegają pod rezerwat ornitologiczny "Jezioro Liwia Łuża", zajmujący powierzchnię 220 hektarów.
Z morzem, Liwia Łuża jest połączona poprzez Kanał Liwka (Liwskie Ujście) przecinający plażę, przez który okresowo (zwłaszcza w czasie sztormów) odbywa się ruch wody w dwie strony (z jeziora i do jeziora), co powoduje okresowe zasolenie wód jeziora. Kanał jest swoistą naturalną granicą między Niechorzem a Pogorzelicą. Otaczające go tereny są równie urzekające jak obszar wokół jeziora, bowiem bujnie rosną tu rozłożyste olchy.
Na obszarze jeziora występuje liczna populacja lęgowa łabędzi niemych. Dominującymi gatunkami ryb są zaś: leszcz, krąp, płoć, lin. Poza tym występują tu jeszcze: węgorz europejski, wzdręga, szczupak pospolity, ciernik, okoń europejski, jazgarz, sandacz, jaź, ukleja, kiełb, amur, karaś, karp, troć wędrowna i łosoś.
Wokół jeziora prowadzi malowniczy Szlak Liwiej Łuży, oznaczony kolorem zielonym i prowadzący przez Niechorze, Pogorzelicę i Skalno


Szlaki turystyczne Niechorze i okolice
Przez Niechorze przebiegają następujące znakowane szlaki turystyczne:
* EuroVelo 10 (EV10) Szlak Rowerowy Morza Bałtyckiego
* Szlak Liwiej Łuży – okrężny, rozpoczyna się i kończy przed stacją kolei wąskotorowej Niechorze
* E9 Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego (Świnoujście→ Dziwnów→ Rewal→ Trzebiatów→ Mrzeżyno→ Kołobrzeg)

Atrakcje- Niechorze i okolica
Większość przydatnych informacji na temat poniższych atrakcji w Niechorzu i okolicy oraz wiele innych wiadomości można znaleźć na stronie: https://niechorze.pl/atrakcje

Niechorze:
Letnie Kino 7D MAX, Kompleks sportowy, Skatepark, Korty tenisowe, Plaża w Niechorzu, Jezioro Liwia Łuża, Szlak Śladami Rybołówstwa Morskiego, Szlak Śladami Historii Niechorza, Wiatrak w Lędzinie, Przystań rybacka, Pomnik Foki Depki, Nadmorska Kolej Wąskotorowa, Zagroda chłopska, Park Miniatur Latarni Morskich, Motylarnia w Niechorzu, Latarnia Morska, Jezioro Konarzewo, Oceanarium w Niechorzu, Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Pogorzelica:
Park linowy Revolta, , Szlak Leśnym Duktem, Sosnowy bór Bażynowy, Aleja Róż i Zakochanych

Rewal:
Park linowy Gibon, Wschodni Szlak Łącznikowy, Szlak Rewalska Kraina Słońca, Rewalskie wieloryby, Bajkowa Chata w Rewalu, Park Wieloryba w Rewalu, Wystawa Miniatur Kolejowych w Rewalu, Stadnina Koński Kierat w Rewalu

Trzęsacz:
Loty paralotnią w Trzęsaczu, Szlak Śladami Zabytków Architektury w Trzęsaczu, Ruiny gotyckiego kościoła na skarpie w Trzęsaczu, Platforma widokowa w Trzęsaczu, Zespół pałacowo-folwarczny w Trzęsaczu
Pałac Dreżewo
Pobierowo:
Papugarnia Pobierowo
Magiczny Domek w Pobierowie
Gigantyczne dmuchane place zabaw POBIEROWO/ NIECHORZE

Dziwnów:
Zapraszamy do Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie! To tu w malowniczym, pełnym zieleni parku czekają na Państwa miniatury latarni morskich z polskiego wybrzeża w skali 1:10 oraz niesamowite repliki lokomotyw, parowozów i wagonów kolejowych. Najwyższa miniatura latarni ze Świnoujścia mierzy aż 6,48m, a najmniejsza (Jastarnia) jest niższa od dorosłego człowieka.
Lokomotywy mkną po szynach, wydają dźwięki i puszczają dym z komina – tak, jak prawdziwe pociągi! Na swej ponad kilometrowej trasie napotykają rozmaite obiekty infrastruktury kolejowej: mosty, semafory, zwrotnice, a nawet miniaturowe dworce!
Jedyna w Polsce Kolej Parkowa której produkcja trwała prawie 2 lata. Po ponad 300 m trasie można przejechać się repliką prawdziwego parowozu Px48! Z komina wydobywa się dym, a z wnętrza słychać dźwięki prawdziwej maszyny parowej.

Rogozina:
Mini Zoo Donkey szot w Rogozinie

Przydatne linki:
1/ https://wokolbaltyku.pl/okolice-szczecina-i-zalewu-szczecinskiego/niechorze/
2/ https://podroztrwa.pl/niechorze-atrakcje-dla-dzieci/
3/ https://fajnepodroze.pl/niechorze-atrakcje/
4/ https://www.dzieckowpodrozy.pl/rewal-atrakcje-dla-dzieci-niechorze-trzesacz-gdzie-z-dziecmi/
5/ https://www.polskieszlaki.pl/niechorze.html
6/ https://muzeumtrzesacz.pl/
7/ https://www.mojeurlopy.pl/niechorze/atrakcje-turystyczne
8/ https://niechorze.pl/atrakcje